
Na naszej stronie prym wiodły ostatnio różne piły łańcuchowe. Sprawdziliśmy wszystkie najpopularniejsze modele różnych typów narzędzi. Na naszym rozkładzie są już piły akumulatorowe, piły elektryczne, a nawet na piły na wysięgniku. Tym razem zajmiemy się z kolei najpopularniejszym typem pił łańcuchowym. W dzisiejszym tekście uważnie przyglądamy się spalinowym piłom łańcuchowym.
Spalinowe piły łańcuchowe to najpopularniejszy typ tego typu urządzeń. Charakteryzują się one wielką mocą, która gwarantuje sprawne cięcie nawet najgrubszych kawałków drewna. Spalinowe piły łańcuchowe różnią się nie tylko mocą, ale także głośnością pracy czy ilością wstrząsów. Takie narzędzia są z reguły dużo większe i cięższe, co sprawia, że używanie ich w bliskim sąsiedztwie innych mieszkańców może być uciążliwe. Jeśli jednak potrzebujesz jak największej mocy urządzenia, a hałas nie stanowi problemu, wówczas wybór spalinowej piły łańcuchowej jest dla ciebie rozsądnym wyborem.
Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu piły spalinowej? Czy zawsze najdroższy sprzęt jest najlepszy? Odpowiedzi na te pytania poznasz dzięki lekturze naszego tekstu. Sprawdź nasz ranking i recenzję najlepszych spalinowych pił łańcuchowych w 2025 roku!
Ranking pilarek spalinowych 2025
1. Makita pilarka łańcuchowa 400 mm EA3500S
Liderem naszego rankingu spalinowych pił łańcuchowych został produkt od producenta Makita. To uznana marka, która produkuje urządzenia na topowym poziomie w wielu branżach powiązanych z ogrodnictwem. Maszyna ma bezpieczny i łatwy rozruch dzięki funkcji Easy Start oraz MPI. Łańcuch posiada system bocznego napinania i jest automatycznie smarowany. Co ważne, ta piła to także ogromna moc cięcia i stosunkowo niezłą wagę jak na takie parametry.
Użytkowanie tej piły jest całkiem przyjemne i proste; wpływ na to ma także antywibracyjny uchwyt, który ułatwia pracę z urządzeniem. Co ważne, producent jest świadomy, że produkty spalinowe zanieczyszczają środowisko. Dlatego ten model wyposażony został w specjalny katalizator, który znacznie redukuje emisje zanieczyszczeń podczas pracy z urządzeniem. Efektem tych działań producenta jest kompleksowy sprzęt EA3500S, którego jedną wadą jest cena. Jednak jest to zrozumiałe, gdyż za produkty o wysokiej jakości trzeba niestety zapłacić więcej. Można stwierdzić, że jest to najlepsza pilarka spalinowa.
-
- Długość listwy: 40 cm
- Moc: 1,7 kW
- Waga: 4,4 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Duża moc
- Łatwy start: technologia MPI i Easy Start
- Redukcja spalin
- Poręczna i wygodna w użyciu
- Cena
2. Hecht piła motorowa 951
Sprzęt z miejsca drugiego to urządzenie przeznaczone do pracy w najcięższych warunkach. Hecht 951 to najmocniejsza piła w tym zestawieniu. Sprawdzi się idealnie przy cięciu wyjątkowo grubego drewna. O jej niezawodności i mocy świadczą części dostarczone przez Oregon — firmę uznaną w tej branży. Niezawodność i jakość komponentów idzie w parze z ogromną mocą 2,2 kW, którą zapewnia efektywny silnik dwusuwowy.
Jednak jest to urządzenie, które na co dzień może być niepraktyczne. Wielkim problemem jest jego waga, która wynosi niemal 6 kg. Praca z takimi urządzeniami wyjątkowo szybko uczy tego, że każdy zaoszczędzony gram jest na wagę złota. Choć uchwyty mają ergonomiczny kształt i są poręczne, masa urządzenia daje w kość. Hecht 951 to najlepszy model dla osób, dla których liczy się tylko moc. Biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie, ta spalinowa piła łańcuchowa trafiła na drugie miejsce naszego rankingu.
-
- Długość listwy: 40 cm
- Moc: 2,2 kW
- Waga: 5,9 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Świetny stosunek cena/jakość
- Łańcuch od firmy Oregon
- Wydajność
- Jakość wykonania
- Ogromna waga
3. Fieldmann FZP 5216-B
Na miejscu trzecim naszego rankingu znalazło się najlepsze w tym zestawieniu rozwiązanie budżetowe. Mowa o pile spalinowej FZP 5216-B którą przygotowała firma Fieldmann. To proste w obsłudze urządzenie, które nie posiada innowacyjnych rozwiązań zwiększających komfort użytkowania. Nie jest to jednak konieczne, bo piła ma naprawdę dobre parametry techniczne, a jej cena jest kolejnym atutem.
Piła waży nieco ponad 5 kg, co jest całkiem niezłym wynikiem. Moc urządzenia jest zbliżona do piły łańcuchowej z pierwszego miejsca. Piła ta przegrywa jednak w detalach i niuansach; ma większy współczynnik mieszanki paliwowej, a także nieco mniej trwałych, stalowych elementów, gwarantujących żywotność. Mimo to użytkownicy piły mocno ją chwalą. To idealne narzędzie dla osób, które chcą mieć jak najlepszy sprzęt, jak najmniejszym kosztem.
- Długość listwy: 40,5 cm
- Moc: 1,9 kW
- Waga: 5,2 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Świetna cena
- Niezłe parametry techniczne
- Dobre opinie użytkowników
- Wytrzymałość
4. Stanley pilarka spalinowa SCS 52 Jet
Marka Stanely coraz częściej pojawia się na polskim rynku, zaskarbiając sobie sympatię kolejnych użytkowników. Na papierze model SCS 52 Jet wygląda nieźle. Znajdziesz tu: łańcuch od firmy Oregon, najdłuższą listwę (45 cm) i bardzo dużą moc – 2,1 kW. Niestety, lecz producent nie podaje wielu kluczowych informacji, które mogłyby zachęcić do zakupu. Zamiast tego możemy znaleźć mieszane opinie użytkowników.
Posiadacze żalą się na wagę sprzętu, choć tej producent nie podaje. Firma Stanley nie informuje także o wykorzystanych technologiach, które mogłyby wpływać na działanie maszyny. Urządzenie wyposażono w system antywibracyjny i hamulec bezpieczeństwa. To trudny w ocenie sprzęt, bo choć na papierze jest porządny, tak jednak mieszane opinie użytkowników dają do myślenia. Dlatego lepszym wyborem jest zakup sprzętu od uznanego producenta z wyższych miejsc zestawienia.
- Długość listwy: 45 cm
- Moc: 2,1 kW
- Waga: brak informacji
- Silnik: brak informacji
- Niezłe parametry techniczne
- Uczciwa cena
- Brak wielu kluczowych informacji
- Marka producenta nie jest tak silna
5. MTD piła spalinowa GCS 4100/40
Na miejscu piątym znaleźć można kolejny sprzęt, do którego części dostarcza firma Oregon. Producenci tacy jak MTD często decydują się na takie rozwiązania, ponieważ ta marka w oczach wielu klientów to gwarant najwyższej jakości. I często tak jest. Piła MTD to sprzęt klasy średniej. Zawiera niezłe komponenty, jednak jej całkowita moc nie rzuca na kolana. Producent wykorzystał wiele popularnych rozwiązań, takich jak choćby systemy antywstrząsowe, ergonomiczny kształt czy hamulec bezpieczeństwa. Spalinowa piła łańcuchowa MTD GCS 4100/40 to model wygodny w użytkowaniu, jednak przeznaczony do pracy ze średniej wielkości drewnem. Jeśli nie interesuje cię moc, warto rozważyć ten sprzęt. Jednak propozycja od Fieldmanna nie odstaje, a jest znacznie tańsza.
- Długość listwy: 40 cm
- Moc: 1,3 kW
- Waga: 4,5 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Wygoda użytkowania
- Niezła cena
- Lekka
- Przeznaczona raczej do podstawowych zadań
- Mała moc
6. Hecht piła spalinowa 941
Na miejscu szóstym znalazł się kolejny produkt od producenta Hecht. O ile model 951 znacznie wyróżniał się na polu mocy, tak urządzenie tańsze nie oferuje nic ciekawego. Ma niską moc, a do tego krótszą o 5 centymetrów listwę tnącą. Waga urządzenia stoi z kolei na przeciętnym poziomie. Mocniejsze i większe urządzenia ważą niemal tyle samo, a oferują znacznie więcej.
Mimo wszystko model ma kilka popularnych rozwiązań; mowa między innymi o systemie antywibracyjnym. Urządzenie jest całkiem ergonomiczne, a do jego produkcji wykorzystano wysokiej jakości materiały. Jest to więc urządzenie całkiem tanie i wytrzymałe, które sprawdzi się do przeciętnego użytkowania.
- Długość listwy: 35 cm
- Moc: 1,3 kW
- Waga: 4,7 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Wytrzymała
- Uznany producent
- Niezła cena
- Mała moc
7. RIWALL piła spalinowa RPCS 2530
Na ostatnim miejscu naszego zestawienia najlepszych spalinowych pił łańcuchowych znalazł się mały, kompaktowy model od firmy Riwall. Producent chciał przygotować małą i poręczną piłę spalinową. To się mu udało, jednak kosztem funkcjonalności. Piła o tak małej mocy nadaje się tylko do podstawowych funkcji.
Mimo wszystko producent zadbał o kilka dodatkowych usprawnień. Silnik wyposażony jest w nowoczesny gaźnik, dzięki czemu dobrze pracuje pod każdym kątem. Łańcuch ma wygodny system napinania, a całość została wyposażona w system antywibracyjny. To urządzenie dla osób, które potrzebują sprzętu jak najlżejszego. Jednak wówczas warto rozważyć inne typy pił. Warto wówczas rzucić okiem na piły akumulatorowe bądź elektryczne.
- Długość listwy: 30 cm
- Moc: 0,9 kW
- Waga: 3,8 kg
- Silnik: dwusuwowy
- Dobra cena
- Mała waga
- Mała moc
- Tylko do podstawowych zadań
Podsumowanie rankingu
To ostatni ranking pił łańcuchowych. W czterech tekstach przeanalizowaliśmy najpopularniejsze modele wśród różnych typów pił łańcuchowych. Spalinowe piły łańcuchowe to najmocniejsze urządzenia dostępne na rynku, które sprawdzą się świetnie nie tylko w warunkach domowych, ale także różnych warsztatach. Wybór jest spory, a samych czynników, na które należy zwrócić uwagę, także jest kilka. Na co, poza ceną, koniecznie należy zwrócić uwagę przy doborze spalinowej piły łańcuchowej?
Długość listwy — Piły spalinowe przeważnie posiadają długość listwy na poziomie 40 cm. Niektóre modele mają ją dłuższą (ok. 45 cm), inne z kolei mogą być krótsze (35 cm). Długość listwy tnącej wpływa nie tylko na tempo pracy (dłuższa listwa pomaga ciąć więcej), ale też na rozmiary urządzenia. Z kolei im większe urządzenie, tym więcej ono będzie ważyć, a to znacząco wpłynie na komfort użytkowania piły spalinowej.
Moc i silnik — Niemal wszystkie spalinowe piły łańcuchowe pracują na silniku dwusuwowym. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i efektywne; gwarantuje on całkiem sporą moc pracy. A im większa moc, tym większa użyteczność urządzenia. Wpływa jednak ona negatywnie na wagę.
Waga — To jeden z najbardziej niedocenianych parametrów przy wyborze tego typu sprzętów. Warto zapamiętać, że praca z tak ciężkimi urządzeniami w dłoniach potrafi być wyczerpująca nawet dla osób o dobrej kondycji. Dlatego każdy gram ma znaczenie. Jeśli masz często używać spalinową piłę łańcuchową, koniecznie parametr wagi ustaw jako jeden z najistotniejszych przy wyborze produktu. Różnica będzie znacznie odczuwalna, a twoje zdrowie nie będzie narażone. Od długiej pracy z piłą nie tylko bolą ramiona, lecz można także przeciążyć swój kręgosłup. Należy być więc bardzo ostrożnym podczas pracy i nie przeceniać swoich możliwości. Pamiętaj także o regularnych przerwach.